Humanistliku kristluse manifest

Harri Kingo
Tallinn

/ #1150 Lisaks taevariigi mõistest

2011-10-03 19:12

Sõna "taevas" on eesti keeles paljutähenduslik. See tähistab nii füüsilist taevast, kuid ka inimese meele olukorda (taevalik tunne), kuid ka sõna vaimses tähenduses ebamäärast kohta, kuhu inimene läheb peale surma. Inglise keeles on taeva tähistamiseks kaks sõna - 'sky' ja 'heaven'. Esimene tähistamaks silmaga nähtavat füüsilist laotust meie kohal, teine tähistamaks vaimset olu inimolemise tasandist kõrgemal.

Sõna "riik" aga viib meid paratamatult inimkoosluste teatavate väliste tunnuste loetlemiseni. Riik maises tähenduses on ajas kestev ja end piiritlevat territooriumit omav moodustis oma atribuutidega - institutsioonidega. Kui vaatleme riigi olemust, siis näeme, et selle tegelikuks sisuks on reguleeritud ja korrastatud inimsuhted oma paljususes. Reguleeritud suhe subjektide ja subjektide koosluste vahel ongi riigi olemuseks.

Kui rääkida taevariigist, siis võiks kõrvale jätta maisele riigile omased välised, ajalikud atribuudid ja parameetrid ning keskenduda just suhetele. Teatava lihtsustusega (jättes vaatlemata taevased Jumala ja inimese suhte vahendajad) võib öelda, et Taevariik on Jumala ja inimese ning sellest tulenev inimese ja inimese suhe, millele lähim meile teada ja kogetud suhe on vanema ja vendade ja õdede omavahelised suhted peres.

Ning tõesti - kõik, kes me siin oleme, me oleme Jumala lapsed. Jumal on meile kõigile taevane Meie Isa. Sellest tõsiasjast tuleneb paratamatult teine tõsiasi - et me oleme siin maailmas üksteisele kõik õed ja vennad.

Selline Jumala isadus inimestele (Meie Isa) ja sellest tulenev inimeste pojasus ja omavaheline vendlus ongi reaalne taevariik siin ja praegu. Me oleme selle kodakondsed sedavõrd, kuivõrd oleme omaks ja endaks võtnud esiteks - oma pojaks olemise Jumalale, teiseks - oma vennaks olemise oma maistele kaaslastele.

Rääkides Taevariigist võib muidugi rääkida ka teatavast ajalisest ja ruumilisest olemisest, sest inimestena me oleme paratamatult seotud nii aja kui ruumiga, kuid õigem olekski oma tähelepanu keskendada just meie suhetele Jumala ja oma kaaslastega, kui soovime mõista Taevariigi olemust ja kohalolu. Taevariigi sisuliseks olemuseks on armastus.