Humanistliku kristluse manifest

Quoted post


Külaline

#1259 Mt 5:45

2011-10-07 19:02

Tema laseb ju oma päikest tõusta kurjade ja heade üle ning vihma sadada
õigete ja ülekohtuste peale!

Vastused

imik

#1260 Re: Mt 5:45

2011-10-07 19:28:37

#1259: - Mt 5:45

Siiani küll. Eks Tema kannatus ole ahvikannatusest, mis pidavat üsna suur olema, veel palju-palju-palju kordi suurem.

Aga siiski, kes teab, kes teab... Rasvases kirjas pole kahjuks midagi lisada.

Harri Kingo

#1261 Re: Mt 5:45

2011-10-07 22:18:14

#1259: - Mt 5:45

Kena lause, mida aga pole kuigi hästi mõistetud ja enda jaoks selgeks mõeldud. Sest Jumal pole nagu päike või vihm - Jumal on enamat - ta on armastav Isa. Nii, Isana, armastab Jumal kõiki oma lapsi oma südames võrdselt. Kuid ta osutab oma armastusest tulenevat armu vastavalt sellele, mida keegi just vajab, seeläbi ebavõrdselt.

Jeesus õpetaski meile jumalikku võrdset armastust, kuid ebavõrdset armastamist - armastuse annetamist, armu osutamist - kui rääkis tähendamissõnad kadunud pojast ja kadunud lambast. Et isa armastas võrdselt oma poegi, siis rõõmustas ta just kadunud poja tagasituleku üle ja teenis just teda. Et karjus armastas võrdselt oma lambaid, siis läks ta otsima just seda ühte, kes oli kadunud. Et Jeesuses oli võrdne armastus, oli tema elu Maal vastavalt ebavõrdne teenimine - arsti ei vajanud terved, vaid just haiged.

Me kogeme täpselt sama oma lähimates, sügavaimates suhetes oma peres - vanem armastab seesmiselt oma lapsi võrdselt, seepärast teenib ta neid ebavõrdselt - läheb alati esmalt selle juurde, kes abi vajab. Nii avaldub jumalik inimlikus: jumalik võrdne armastus avaldub ebavõrdse - individuaalse ja isikliku selle ühe teenimisena, kes seda enim vajab. Sest nii armastab ja teenib meid Isa - alati võrdselt oma südames ja alati individuaalselt ja isiklikult oma armus. Jumala seesmine suhtumine ja väline suhe inimesega on tema seesmine võrdne isiklik armastus ja väline ebavõrdne individuaalne teenimine - arm.

Kuidas armastas Jeesus inimest? Tema südames ja armastuses polnud vahet jüngri, variseri, lihtinimese ja röövli vahel, nii olid tema sõnad ja teod - teenimine - erinev igale neist. Oma jüngreid noomis ta sageli, varisere nimetas ränkade sõnadega, tavalisele inimesele andestas patud, röövlile ristil lubas, et too on veel samal päeval koos temaga Isa juures.

Nagu oma lapsi südames võrdselt armastav vanem valvab öös kõikide oma laste und, kuid läheb esmaselt selle juurde, kes nutab, nii kõiki oma südames võrdselt - jumalikult armastav inimene saab teenida just seda üht, kes hetkel abi vajab ja anda talle, mis just temale hea on.